БУЗКОВА АЛЕЯ ЗШ № 5

Як колись посаджена великим знавцем і любителем природи В. О. ухомлинським разом із вихованцями у Павлиській школі, так і в нашій рідній школі є чарівна бузкова алея, яка стала справжньою окрасою шкільного подвір’я.

Кожного, хто потрапляє на територію школи у травневі дні, – учнів, учителів, численних гостей – полонять духмяні пахощі, а погляд здаля тішать розкішні суцвіття синього, блакитного, лілового, білого, рожевого кольорів, які нагадують веселку. Це квітує бузок – чарівна перлина весни, подарована природою. Запашні квітучі китиці, вкриті ранковою росою, приваблюють до себе бджіл.

У веселому гудінні маленьких трудівниць, що збирають цілющий нектар, вчувається мелодія романсу С. В. Рахманінова «Бузок». І здається, що ось зараз із-за бузкового дива з’явиться поетеса Анна Ахматова, яку художник Н.Альтман зобразив на своїй картині в ореолі бузкових квітів, схожих на зірочки, що злетіли з небес.

Кілька оповідань присвятив красеню бузку В.О.Сухомлинський. Серед них – «Бузковий гай у ярку», «Кущ бузку біля ставка», «Джміль і Лілова Китиця».

У період цвітіння цих дивовижних рослин до Бузкової алеї прибігають школярі, щоб помилуватися цим дивом, побачити величну і неповторну красу, подихати надзвичайно цілющим повітрям, напоєним ароматом цих квітів.

/Files/images/IMG_4784.JPG

Бузкова алея – улюблений куточок краси учнів початкових класів. Тут учителі проводять для них захоплюючі уроки мислення серед природи, започатковані видатним педагогом.

Ось один із фрагментів уроку на тему «Бузкове диво». Після оголошення теми та мети уроку вчителька організовує спостереження, у ході якого діти розглядають будову листків та суцвіть бузку, роблять висновки, що вони мають форму серця, а квітки зібрані у прямостоячі пірамідальні суцвіття.

Прослухавши легенду про бузок, учні дізнаються, чому він має такий колір і звідки походить його назва. Вчителька говорить про те, що на місці квіточок бузку дозріє насіння, пропонує восени зібрати його і висіяти ранньої весни вдома.

Зацікавила дітей розповідь про казковий бузковий гай Центрального республіканського ботанічного саду Академії наук України, який розташований на схилах Дніпра. Діти були вражені тим, що там росте понад 1000 кущів – 23 види дикого бузку і 74 сорти виведеного.

Уперше школярі дізналися про те, що в листках бузку є аскорбінова кислота, а з квітів одержують ефірну олію, яку використовують у парфумерії. Вчителька наголошує на тому, що квіти та листки бузку використовуються у народній медицині, а цінна деревина – для виготовлення різних виробів.

Вдало організована робота над творами В. О. Сухомлинського про цей диво-кущ учить школярів берегти й примножувати багатства навколишньої природи.

/Files/images/IMG_4787.JPG

/Files/images/бузок.jpg

Велике виховне значення на таких уроках має робота над складанням художніх описів, віршів та казок, що сприяє розвитку поетичних здібностей школярів. Вони складають власні вірші, передаючи свої враження від бузкових кущів, що створили це весняне диво.

Кiлькiсть переглядiв: 1459

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.